Follow

Keep Up to Date with the Most Important News

By pressing the Subscribe button, you confirm that you have read and are agreeing to our Privacy Policy and Terms of Use
Buy Now

3 warunki Putina dla Macrona do pokojowej ugody z Ukrainą

Prezydent Rosji Władimir Putin wymienił w poniedziałek trzy warunki pokojowego rozwiązania na Ukrainie podczas rozmowy telefonicznej ze swoim francuskim kolegą Emmanuelem Macronem, w tym uznanie rosyjskiej władzy nad Krymem.

Putin poinformował Macrona , że ​​Rosja jest „otwarta na negocjacje z przedstawicielami Ukrainy”, zgodnie z podsumowaniem rozmów telefonicznych Kremla.

Z drugiej strony Putin upierał się, że porozumienie może zostać osiągnięte „tylko pod warunkiem bezwarunkowego wzięcia pod uwagę uzasadnionych interesów Rosji”, które obejmują:

  1. „uznanie rosyjskiej suwerenności nad Krymem”
  2. realizacja zadań demilitaryzacji i
  3. denazyfikacja Ukrainy i zapewnienie jej neutralnego statusu”.

Wcześniej Putin ostrzegał, że Rosja pójdzie na wojnę z Francją, jeśli Ukraina przystąpi do NATO . Według Putina ukraiński atak na Krym może wywołać art. 5 umowy założycielskiej NATO, wciągając całą Europę do wojny z Rosją.

Prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził również, że wojska jego narodu nie zagrażały ludności cywilnej ani nie atakowały celów cywilnych.

„ Zagrożenie pochodzi ze strony ukraińskich nacjonalistów, którzy wykorzystują ludność cywilną jako ludzką tarczę, celowo rozmieszczają systemy broni uderzeniowej w dzielnicach mieszkaniowych i zintensyfikują ostrzał miast Donbasu ” – powiedział Kreml.

Macron „ponowił żądanie społeczności międzynarodowej, aby powstrzymać atak Rosji na Ukrainę”, zgodnie z oświadczeniem francuskiej prezydencji, i opowiedział się za pilnym zawieszeniem broni.

Chociaż rozmowy między Kijowem a Moskwą trwają, Macron złożył trzy prośby, które „należy uszanować w terenie”. Poprosił Rosję o natychmiastowe „zaprzestanie wszelkich strajków i ataków na ludność cywilną i miejsca zamieszkania”, „zachowanie infrastruktury cywilnej” i „zabezpieczenie głównych tras”, w tym trasy południowej do Kijowa.

Putin wykazał „chęć zaangażowania się” w te trzy sprawy.

Ponadto francuski prezydent wezwał swojego rosyjskiego odpowiednika do „poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego” i prawa „dostarczania pomocy”.

„Aby zapobiec pogorszeniu się sytuacji” obaj przywódcy postanowili pozostać w kontakcie.

24 lutego Putin ogłosił rozpoczęcie rosyjskiej „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie, mającej na celu „demilitaryzację” kraju i zapewnienie ochrony Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej oraz Rosji. Operacja została skrytykowana przez państwa zachodnie, które nałożyły na Moskwę surowe sankcje gospodarcze.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Keep Up to Date with the Most Important News

By pressing the Subscribe button, you confirm that you have read and are agreeing to our Privacy Policy and Terms of Use
Advertisement