Follow

Keep Up to Date with the Most Important News

By pressing the Subscribe button, you confirm that you have read and are agreeing to our Privacy Policy and Terms of Use
Buy Now

Kilka krajów europejskich zakazuje stosowania szczepionki AstraZeneca

DANIA STAJE SIĘ PIERWSZYM KRAJEM, KTÓRY NA STAŁE ZAKAZUJE ASTRAZENECA W ZWIĄZKU ZE ŚMIERCIONOŚNYMI ZAKRZEPAMI KRWI

Ponieważ decyzja Stanów Zjednoczonych o zaprzestaniu szczepień Johnson & Johnson powoduje nową analizę wszystkich szczepionek opartych na platformie wektorów adenowirusów, Dania, jeden z najbardziej krytycznych krajów w Europie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo szczepionek, właśnie zadeklarowała, że na stałe wprowadzi zakaz Szczepionka AstraZeneca na koronawirusa po analizie bezpieczeństwa.

Według Berlingske decyzja o zakazie szczepionki została podjęta po tym, jak powiązano ją z kilkoma poważnymi reakcjami obejmującymi skrzepy krwi i krwawienie u pacjentów z niską liczbą płytek krwi.

Szczepionka została pierwotnie wstrzymana 11 marca, kiedy 60-letnia Dunka zmarła wkrótce po jej zaszczepieniu. Zmarła z bardzo wyjątkowym rodzajem choroby, w której cierpiała na krwawienie wewnętrzne, bardzo niską liczbę płytek krwi i skrzepy krwi. W całej UE zgłoszono wiele podobnych przypadków.

Skrzepy krwi w mózgu zostały scharakteryzowane jako bardzo rzadki efekt uboczny, wynik przypadkowych reakcji układu odpornościowego na wstrzyknięcia adenowirusa – a przynajmniej tak sugerował zespół lekarzy.

Zarówno WHO, jak i EMA wielokrotnie utrzymywały, że korzyści wynikające ze stosowania szczepionki przeciwko pandemii koronowej przewyższają ryzyko, chociaż EMA przyznała, że ​​istnieje możliwość związku między szczepionkami a rzadkimi reakcjami, które zostały obecnie udokumentowane u pacjentów, którzy otrzymali szczepionkę AstraZeneca i J&J.

Dr Peter Marks powiedział, że amerykańskie organy regulacyjne dokładniej przyglądają się platformie adenowirusowej, z której korzystają firmy AstraZeneca, J&J i rosyjska szczepionka „Sputnik V”.

Dania i Norwegia wstrzymały się z dalszym badaniem szczepionki. Ale teraz władze w Danii zdecydowały, że istnieją wystarczające dowody, aby na stałe zawiesić szczepionkę w ich kraju.

Decyzja będzie miała znaczący wpływ na harmonogram wprowadzania szczepionek w Danii, a urzędnicy szacują w środę, że zaszczepienie całej populacji może zająć dodatkowe trzy miesiące.

Tymczasem w UE przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen ogłosiła, że ​​Europa osiągnąła 100 milionów szczepień, co jest kamieniem milowym możliwym dzięki niedawnemu przyspieszeniu tempa.

Norwegia również podążyła za decyzją Danii o wstrzymaniu szczepień jako środka „ostrożnościowego”, powiedział Geir Bukholm, dyrektor ds. Zapobiegania zakażeniom i kontroli w Norweskim Instytucie Zdrowia Publicznego, na konferencji prasowej.

W międzyczasie Włoska Agencja Leków (AIFA) zakazała w całym kraju stosowania partii szczepionki AstraZeneca COVID-19 z powodu „poważnych zdarzeń niepożądanych” po zaszczepieniu.

Agencja podała w oświadczeniu, że zakaz dotyczy partii ABV2856, dodając, że w razie potrzeby może rozważyć dodatkowe środki w porozumieniu z Europejską Agencją Leków (EMA).

Włoska agencja podkreśliła jednak, że obecnie nie ma udowodnionego związku między zaszczepieniem szczepionki a działaniami niepożądanymi.

Austria zawiesiła również stosowanie partii szczepionki AstraZeneca po tym, jak 49-letnia kobieta zmarła w wyniku zakrzepów krwi 10 dni po otrzymaniu szczepionki.

Partia ABV5300 została dostarczona do 17 krajów UE i zawiera milion dawek szczepionki. Niektóre kraje UE [Estonia, Litwa, Luksemburg, Łotwa] również zawiesiły tę partię jako środek zapobiegawczy, podczas gdy pełne dochodzenie jest w toku.

Francja, która podaje AstraZeneca osobom powyżej 50 roku życia, broniła stosowania szczepionki. Na konferencji prasowej minister zdrowia Olivier Veran powiedział: „Nie ma potrzeby zawieszania szczepień AstraZeneca”.

Dodał, że dotychczas szczepionkę otrzymało 5 milionów Europejczyków, z czego u 30 osób rozwinęły się zakrzepy i „nie stanowi to statystycznego nadmiernego ryzyka”.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Keep Up to Date with the Most Important News

By pressing the Subscribe button, you confirm that you have read and are agreeing to our Privacy Policy and Terms of Use
Advertisement