Site icon Newser

Gospodarczy alarm! Orlen traci 93% zysków. A NIK i Joński zajęci atakami na Obajtka

Dramatyczny spadek zysków Orlenu

Gdzie się podziały miliardy zysku

Grupa Orlen zakończyła 2024 rok z zyskiem netto wynoszącym zaledwie 1,38 miliarda złotych, podczas gdy rok wcześniej było to niemal 21 miliardów. Spadek? Ponad 93%. To wynik, który powinien poruszyć opinię publiczną, inwestorów i media.

Ale nie poruszył. Zamiast tego mamy raport NIK atakujący fuzję Orlenu z Lotosem sprzed dwóch lat, oraz polityków pokroju Dariusza Jońskiego, którzy prześcigają się w oskarżeniach wobec Daniela Obajtka. Czy to tylko przypadek, czy może celowe odwracanie uwagi od dramatycznego stanu spółki pod rządami koalicji Tuska?

Zyski topnieją, politycy milczą

Z danych opublikowanych w raporcie rocznym Grupy Orlen wynika jasno:

To nie spadek. To zapaść. Tymczasem jedyne, czym zajmują się politycy koalicji rządzącej, to… rozliczanie przeszłości.

NIK: rozliczać PiS, nie Tuska

Najwyższa Izba Kontroli pod wodzą Mariana Banasia publikuje raport o fuzji Orlenu z Lotosem, zarzucając:

Jednocześnie NIK nie zapowiada żadnej kontroli dotyczącej zarządu Fąfary, który odpowiada za spadek zysków o ponad 90%. Jak to możliwe?

Obajtek kontratakuje: dane, nie emocje

Daniel Obajtek, były prezes Orlenu, jasno odpowiada:

Polityczne tło? Coraz bardziej widoczne

Wszystko wskazuje na to, że raport NIK oraz aktywność polityków KO służą przykryciu realnych problemów:

Czyżby dlatego, że Fąfara to „ich człowiek”?

Morawiecki: NIK została zniszczona przez Banasia. „Nie traktuję poważnie żadnego raportu”

Były premier i wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki ostro skrytykował raport NIK dotyczący fuzji Orlenu z Lotosem, jak i samą instytucję. – Nie traktuję raportów NIK poważnie. To instytucja, która została przez pana Banasia zgwałcona, zniszczona i zmaltretowana – powiedział podczas konferencji prasowej.

Morawiecki zarzucił prezesowi NIK Marianowi Banasiowi całkowite upolitycznienie Izby i wykorzystywanie jej jako narzędzia do walki politycznej z PiS. Jak zaznaczył, raporty publikowane przez NIK nie mają dziś wartości merytorycznej, a jedynie propagandową, służąc bieżącej narracji obozu władzy.

Były premier bronił fuzji Orlen–Lotos jako decyzji strategicznej i słusznej z punktu widzenia interesu państwa, wskazując, że podobne konsolidacje przeprowadzały m.in. Francja i Hiszpania. – Ta fuzja pozwoliła Polsce zbudować silnego gracza energetycznego – dodał, krytykując obecne zarządzanie Orlenem i wytykając drastyczny spadek zysków pod rządami nowej ekipy.

Raporty NIK jako narzędzie KO. „Rozliczenia” zamiast realnej kontroli

Obecna większość sejmowa, z Koalicją Obywatelską na czele, intensywnie wykorzystuje raporty NIK do politycznych ataków na poprzedni rząd, szczególnie w sprawach spółek Skarbu Państwa. Wpisują się one w hasło „rozliczeń PiS”, które KO uczyniła jednym z głównych filarów swojej retoryki po przejęciu władzy.

Zamiast rzetelnej kontroli obecnych działań spółek, takich jak Orlen, PKP Cargo, czy Bogdanka – uwaga opinii publicznej jest konsekwentnie kierowana na wydarzenia sprzed lat. W raporcie o fuzji Orlenu z Lotosem nie znajdziemy ani słowa o sytuacji finansowej spółki po przejęciu sterów przez nowy zarząd w 2024 roku, mimo że zysk netto spadł o ponad 93%.

Tymczasem NIK milczy w sprawie obecnych wyników Orlenu, braku strategii, czy realnych efektów „nowego ładu” w spółkach państwowych. To rodzi pytania: czy celem kontroli jest rzeczywiste dobro państwa, czy jedynie legitymizowanie politycznych rozgrywek nowej władzy?

Podsumowanie: 93% mniej zysku, 100% więcej propagandy

W normalnych warunkach medialnych i instytucjonalnych tak drastyczny spadek zysków byłby przedmiotem alarmu publicznego. Tymczasem obserwujemy zorganizowaną akcję „rozliczania Obajtka”, która odwraca uwagę od teraźniejszości i braku kompetencji obecnego zarządu.

Dziś nie Orlen, lecz polityka jest paliwem, które napędza działania NIK i Koalicji Obywatelskiej. A za to płacą Polacy.

Wielki powrót „fachowców z PO”. Dramatyczny spadek zysków Orlenu [wpolsce24.tv]

The short URL of the present article is: https://newser.pl/go/orlen1
Exit mobile version