15 października 2023 roku obywatele Polski stanęli przed możliwością wypowiedzenia się w sprawach kluczowych dla suwerenności państwa. Jednym z najważniejszych pytań ogólnokrajowego referendum było to dotyczące przymusowej relokacji nielegalnych imigrantów w ramach unijnego mechanizmu migracyjnego. Odpowiedź społeczeństwa była jednoznaczna: 96,79% głosujących powiedziało „NIE”.
Niestety, ten jednoznaczny sprzeciw został zignorowany. Dlaczego? Bo Koalicja Obywatelska wraz z innymi partiami opozycyjnymi wzywała do bojkotu referendum, przedstawiając je jako polityczny teatr PiS-u, propagandową „ustawkę” i stratę czasu. Polacy, zwiedzeni tą narracją, często rezygnowali z pobrania karty referendalnej, a frekwencja zatrzymała się na 40,91%. W efekcie – referendum nie było wiążące.
Dziś, gdy Pakt Migracyjny ma wejść w życie w połowie 2026 roku i będzie obowiązkowy dla wszystkich państw UE, nawet jeśli te nie wyrażą zgody, okazuje się, że to referendum mogło być ostatnim sygnałem ostrzegawczym. Komisja Europejska już zapowiada, że państwa, które odmówią wdrażania przepisów, zostaną objęte sankcjami. A rząd Donalda Tuska? Nie tylko nie sprzeciwił się paktowi, ale biernie go zaakceptował.
To nie przypadek, że politycy PiS – Samuel Pereira, Jacek Sasin, Piotr Müller – alarmują dziś o zdradzie interesu narodowego. Bo tak właśnie to wygląda: w 2023 roku Polacy powiedzieli „NIE” przymusowej migracji, a władza wybrana przez tych samych obywateli w 2024 roku mówi dziś „TAK” Brukseli.
Trzeba to nazwać po imieniu: Koalicja Obywatelska zdradziła wolę narodu. Najpierw torpedując referendum i ośmieszając je, później – ignorując jego treść i idąc na ustępstwa wobec unijnych komisarzy. To przykład cynicznego uprawiania polityki, w której ważniejsza jest aprobata eurokratów niż głos własnego społeczeństwa.
Czy można to jeszcze zatrzymać? O to trzeba dziś zapytać tych, którzy nawoływali: „Nie bierzcie kart referendalnych!”. Bo teraz wiemy, do czego ten bojkot doprowadził.
Wyniki głosowania w Referendum ogólnokrajowym 2023 r. [referendum.gov.pl]
Sąd Najwyższy: Referendum 15 października było ważne, chociaż jego wyniki nie są wiążące [www.infor.pl]
Referendum 2023 – pytania i odpowiedzi [mamprawowiedziec.pl]